seo nedir
  • 5 Eylül 2022
  • admin
  • 0

Son yıllarda özellikle dijital ortamlarda sıkça duyduğumuz SEO nedir ve neden bu kadar ön plana çıkmaktadır? Teknoloji ile birlikte değişen dünyada farklı uygulama hizmet ve kavramlar da hayatımıza girmektedir. Dijital pazarlamanın en temel ögelerinden biri olan SEO da bunlardan biridir.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe açılımında “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak tanımlanmaktadır. Kısacası SEO nedir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: Site yapısı ve içeriğinin arama motorlarına uygun olarak en iyi şekilde optimize edilme sürecidir. Bu şekilde web sitesi kullanıcı ve arama motorları için daha anlaşılabilir ve kullanışlı olabilmektedir.

SEO hizmetinin temel amacı; web sitenizin arama motorlarında daha iyi performans göstererek üst sıralarda yer alması (SERP) ve rakiplerinizin önüne geçmesini sağlamaktır. Özellikle SEO hizmeti ile organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak kalıcı kullanıcılara ulaşabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Teknoloji çağında markalar ürün ya da hizmetlerini artık dijital ortamlarda yapmaktadır. Marka ya da hizmet verdiğiniz sektörde sizin gibi rakip firmalar farklı dijital platformları kullanmaktadır. SEO hizmeti ile marka ya da ürününüz aramalarda üst sıralarda yer alarak sizin, kullanıcılara rakiplerinizden önce ulaşmanızı sağlamaktadır.

SEO hizmeti ile geliştirilen web sitenizi ziyaret eden kullanıcı hızlı ve etkin çalışan bir sayfada daha fazla vakit geçirip markaya karşı da olumlu bir bakış açısı kazanacaktır. Ayrıca diğer önemli noktalardan biri de organik trafik oluşturmaktır. Organik trafik sitenize ücretsiz bir şekilde “nitelikli” olarak adlandırılan ürün ve hizmeti almak üzere web sitenize gelen kullanıcılardır.

SEO çalışmaları sadece site içi değil site dışı çalışmaları da kapsamaktadır.

SEO Hizmeti Basamakları

SEO hizmeti belirli basamaklar dâhilinde gerçekleştirilmektedir.

     1. Adım Sitenin Genel Olarak İncelenmesi

SEO çalışmasının ilk basamağında siteniz genel olarak profesyonel bir şekilde incelenir.  Web sitesinin title, mobil uyumlu olup olmaması, heading etiketleri, site hızı gibi başlık ve sekmeler detaylı olarak incelenir. İnceleme sonucunda analiz ve değerlendirme yapılarak iyileştirmeye açık alanlar ve geliştirilmesi gereken kısımlar belirlenir.

     2. Site İle İlgili Yazılım Optimizasyonu ve Raporlama

Web sitenize erişimin kolay olması sitenizdeki ziyaretçi trafiğinin artmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde sitenizin hızı gelen ziyaretçilerinizin iyi bir kullanıcı deneyimi yaşaması ve daha fazla sitede vakit geçirmesini sağlayacaktır. Bu başlıklarla birlikte arama motoru, kullanıcı davranışları, arayüz gibi birçok başlıkta detaylı inceleme yapılarak analiz ve incelemeler yapılır. Bu analizlerin sonucunda raporlama yapılır. Analiz raporunda, sitenizin iyileştirilmeye açık alanları, revize, yeni uygulama vb. öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler doğrultusunda sitenizde revizeler yapılarak daha profesyonel ve iyi bir web sitesine sahip olmanız sağlanmaktadır.

     3. Sitenizin Arama Motorlarına Göre Geliştirilmesi/ İçerik Optimizasyonu

Web sitenizdeki içerikler kullanıcılar ve arama motoru için doğru içerikler olmalıdır. Bu nedenle içerikler ilgi çekici, özgün, doğru anahtar kelimelere sahip olup olmadığı gibi birçok kritere göre incelenir. Uygun olmayan içerikler düzenlenir. Özellikle anahtar kelime araştırması sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasında oldukça etkilidir. Bu nedenle içerik oluşturmada doğru anahtar kelime seçimleri çok önemlidir. SEO uyumlu içerik, blog yazıları ile organik trafik oluşturup hedef kitlenize rakiplerinizden önce ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte sadece anahtar kelime  araştırması yeterli olmamakla birlikte içeriklerin özgün, akıcı, ilgi çekici olması da yine hem kullanıcıları tatmin edecek hem de Google, Bing ve Yandex gibi küresel ölçekte kullanıcı yoğunluğuna sahip web sitenizin arama motorlarında üst sıralara listelenmesini sağlayacaktır.

     4.Rakip Analizi

Rakip analizi markanızla aynı ya da benzer hizmet ya da ürün sunan diğer firmaları kapsayan bir analizdir. Bu analiz sonuçları rakiplerinizle kendinizi kıyaslayarak markanızın geleceği açısından önemli olan stratejik planlamanızda size iyi bir rehber olacaktır. Doğru ve detaylı yapılmış bir rakip analizi ile güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmenizi, rakiplerinizi daha yakından tanımanızı ve sizi onların önüne geçirecek adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

     5. Site Dışı SEO Çalışmaları

Site dışı SEO çalışmaları sitenizin itibarını yükselten bir süreç denilebilir. Web sitenizin dışında gelişen arama sonuçlarını pozitif yönde etkileyerek sitenizle ilgili olumlu bir algı oluşmasını sağlayacaktır. Farklı sitelerden sitenize verilen referans bağlantı (backlink) sosyal mecralarda ne kadar fazla paylaşılırsa sitenizin otoritesi de o kadar artacaktır. Ancak burada önemli nokta Google makale, farklı web sitelerinden sitenize yönlendirilen bağlantılar, haber yazıları, sosyal medya etiketleri gibi bağlantıların doğal backlink olmasını önermektedir. Bunun için de sitenizde kaliteli ve özgün içeriklere yer vermelisiniz.

     6.Raporlama ve Takip

Aldığınız SEO hizmetinin sonuçlarını, markanıza kattıklarını, hedeflerinize ulaşma düzeyinizi,    gelişme ve değişmeleri raporlama ve takip basamağında görebilmelisiniz. Düzenli olarak SEO  çalışmalarının sonuçlarını, analizleri sizlerle paylaşarak size vadeliden ile gerçekleşenlerin yanında sonraki aşamada daha güçlü adımlar atmanıza yardımcı olabilmektedir. Google’ın Ads kullanıcıları için sunduğu Keyword Planner (anahtar kelime planlayıcısı), web site sahipleri ve yöneticileri için sunduğu Search Console ve Google Analytics  gibi programlar analizler için kullanılabilmektedir.

Neden Profesyonel SEO Hizmeti?

Web sitesi üzerinde yapılan örnek değişiklikler ve arama motorlarına yansıma süresi ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda SEO çalışmaları ile olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bir çalışma neticesinde; arama trafiğinden edinilen kitle oransal olarak artmış, site yüklenme hızı azalmış, hemen çıkma oranı düşmüş ve iki dönem arasındaki sayfa ziyaretçi sayısında bir artış yaşandığı gözlemlenmiştir.

Yukarıda bahsedilen basamakların doğru bir şekilde yerine getirilmesi sonucunda SEO çalışmaları;

  • Başarılı stratejik planlar oluşturarak doğru adımlar atmanıza,
  • Marka bilinirliği artırıp, markanıza değer katmanıza,
  • Rakiplerinizin önüne geçerek markanızın daha güçlü hale gelmesine,
  • Potansiyel müşterilerinize ulaşarak nitelikli kullanıcı sayınızı artırmanıza,
  • Doğru bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bu gelişmeler markanızın geleceği ve sürdürülebilirliği açısından hayati öneme sahiptir.

Her şeyin çok hızlı tüketildiği ve çok daha zorlu koşullarda rekabetin olduğu günümüzde markaların ayakta kalabilmesi, gelişmesi ve sürdürülebilir olması da giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle SEO çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Piyasada birçok kişi ve kurum SEO hizmeti vermektedir. Ancak eğer SEO çalışmalarından istediğiniz sonuçları almak istiyorsanız profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekir. Bunun dışında yapılan yanlış bir SEO çalışması ciddi anlamda zaman ve maliyet kayıplarına neden olurken markanızın imajına da ciddi zararlar verebilmektedir.

CEON Metrics olarak profesyonel SEO hizmetimiz ile markanızı en iyi şekilde potansiyel müşterilerinizle buluşturarak markanıza değer katıp sürdürülebilir olmasına yardımcı olabilmekteyiz.  Yaptığımız SEO çalışmaları ile yol haritanızı doğru olarak belirlemenizde size rehber olmayı amaçlamaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.