seo danışmanlığı
 • 15 Şubat 2024
 • Ömer AKGÜL
 • 0

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motoru algoritmaları tarafından anlaşılma yeteneğini optimize eden birçok farklı web uygulamasını ifade eder. Genellikle ücretli arama ile karıştırılan SEO, Google gibi arama motorlarında doğrudan bir fiyat ödemeden organik sonuçlar elde etme uygulamasıdır. SEO çalışmaları hayati öneme sahiptir çünkü arama motoru sıralamaları genellikle tüketiciler tarafından ücretli reklamlardan daha güvenilirdir.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve web sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme uygulamasıdır. SEO ayrıca, bir web sitesine trafik çekmenize ve dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olmak için güvenilir ve bütçeye uygun bir pazarlama stratejisi olarak hizmet eder.

SEO Danışmanı Kimdir?

SEO danışmanı, hedef kitlenizin şirketinizi çevrimiçi aramalar yoluyla kolayca bulmasını sağlamak için dijital/web içeriğinizi analiz eden ve optimize eden kişidir. SEO danışmanı, işletmenizin Google ve diğer arama motorlarında iyi sıralanmasına ve web sitenize tonlarca organik trafik çekmesine yardımcı olacak bir SEO stratejisi geliştirmekte ve uygulamaktadır. SEO danışmanları, arama sonuçlarının nasıl görüneceğini belirleyen en son algoritma güncellemeleri konusunda bilgilidir. Bütçenize uygun özel SEO stratejileri oluşturabilir ve yatırımınızdan en yüksek getiriyi elde etmenize yardımcı olabilirler.

SEO Danışmanı Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu oldukça zor ve bir kitaptan veya kurstan öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve ani algoritma değişikliklerine nasıl hızla adapte olacağını anlamak uzun yıllara dayanan bir deneyim gerektirir. Sektörünüzdeki işletmelerle kapsamlı bir şekilde çalışmış ve başarılı bir danışmanlık geçmişine sahip bir SEO danışmanıyla çalışmak, markanızın arama motoru sonuç sayfalarında ilk sıralarda yer alması adına önemli bir gelişme olacaktır.

SEO Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

SEO danışmanlığı, web sitenizin arama motoru sıralamalarını organik olarak yükseltmeye yardımcı olan bir dizi adımdan oluşmaktadır.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, içerik stratejinizi planlamanın önemli bir yönüdür. Buradaki önemli nokta, web sitenizi arama amacı için optimize etmektir, yani hedef müşterilerinizin sunduğunuz ürünleri bulmak için kullandığı kelimeler, ifadeler veya sorular. Burada yapılan her işlem hedef kitlenizi ve hedef kitlenizin arama davranışlarını anlamakla ilgilidir.

Anahtar kelime araştırması yapılırken aşağıda yer alan 4 metrik göz önünde bulundurulmaktadır.

 • Arama hacmi
 • Anahtar kelime zorluğu
 • Tıklamalar
 • Trafik potansiyeli

2. Web Sitesi Denetimleri

Web sitesi denetimi, bir web sitesinin SEO perspektifinden analiz edilmesi ve nasıl iyileştirileceğine dair önerilerin marka yöneticileri ile paylaşılmasıdır. Tek tek web sayfaları, içerikleri ve meta açıklamaları, site performansı ve arama motoru sıralamasına katkıda bulunan diğer faktörler kontrol edilmektedir.

SEO denetiminin amacı, arama motorlarının web sitenizin arama yapanlara değer sağlayıp sağlamadığını ne kadar kolay belirleyebileceğini ölçmektir. Temel olarak, arama motoru algoritmalarının web sitenizin ne hakkında olduğunu anlayıp anlamadığının kontrol edilmesidir.

3. Rakip Araştırması

Rakiplerinizin kim olduğu, hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını ve web sitenizin aynı anahtar kelimeler için nasıl daha üst sıralarda yer alabileceğini araştırılmasıdır. Anahtar kelime sayısı arttıkça, manuel arama yoluyla rekabetinizi bulmak zor olabilir. Bu süreci otomatikleştirmek ve ilgili bilgileri almak için bir takım SEO araçları kullanılmaktadır.

Rakip araştırması yapılırken aşağıdaki incelemeler de göz önünde bulundurulmaktadır.

 • Avantaj elde edebileceğiniz “içerik boşluklarını” belirleme
 • Rakiplerin backlink profillerini analiz etme
 • Anahtar kelime sıralamalarını izleme
 • Rakiplerin PPC anahtar kelimelerini analiz ederek ücretli aramada nerede sıralandıklarını görmek

4. İçerik Optimizasyonu

Web sitenizin içeriğinin alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleriyle optimize edilmesini içermektedir. İçerik pazarlama stratejilerini geliştirmek için bu anahtar kelimeleri hedefleyen ve okuyuculara değer sağlayan içeriklerin oluşturulmasına yardımcı olmak için içerik yazarları ve metin yazarlarıyla birlikte çalışabilir.

Bloglar ve açılış sayfaları için içerik optimizasyonu, içerik yazılmadan önce başlayan birden çok adımı içerir. Kapsamlı anahtar kelime araştırması, işletmenizin hedef kitlenizin ilgilendiği konuları hedeflediğinden emin olmak için çok önemlidir; dahili bağlantılar ve backlinkler, arama motoru sonuç sayfalarında içeriği daha yükseğe çıkarmaya yardımcı olmaktadır.

5. Sayfa İçi ve Sayfa Dışı Optimizasyon

Arama motoru optimizasyonu hakkında genellikle sayfa içi SEO’dan bahsedilmektedir yani içeriğinizin, anahtar kelimelerinizin, sayfa yükleme hızınızın, meta verilerinizin, URL yapınızın, mobil uyumluluğunuzun vb. optimize edilmesi. Aslında yapılan bütün bu işlemler web sitenizin sıralamasının iyileştirilmesi için yapılmaktadır.

Sayfa dışı SEO’da aynı derecede önemlidir. Sayfa dışı SEO, web sitenize trafik çekmek ve etki alanı yetkisini geliştirmek için web siteniz dışında yaptığınız tüm etkinlikleri içermektedir.

Link-building (bağlantı kurma), sayfa dışı SEO’nun temelinde yer almaktadır. Diğer web siteleri markanızdan bahsettiğinde veya web sitenize bağlantı verdiğinde, içerik kaliteniz için kefil olurlar ve bu durum ana sıralama faktörlerinden biridir. Ancak bağlantı sayısının yanı sıra size backlink veren sitelerin popülerliği, güvenilirliği, otoritesi vb. metrikler önem arz etmektedir.

Sayfa dışı SEO çok daha fazla emek gerektirir, ancak bu çabaların etkisi genellikle uzun vadede daha etkilidir. 

6. Teknik SEO

Teknik SEO, arama motorlarının dizine eklemesini kolaylaştırmak için web sitenizin mimarisini optimize etmekle ilgilidir. Web sitenizin SSL ile güvenliğini sağlamayı, sitenizi mobil uyumlu hale getirmeyi, site haritası eklemeyi, klasör yapılarınızın arama motorları tarafından kolayca taranmasını sağlamayı ve sayfa yükleme hızlarını optimize etmeyi içermektedir.

Arama motorları, kullanıcıların aradıkları yanıtları bulmasının ne kadar kolay olduğuyla ilgilenir. Bir web sayfası kullanıcının sorgusuna tam olarak cevap verse bile çok yavaş yüklenirse kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir. Aynı şey mobil uyumluluk için de geçerlidir. Tüm web trafiğinin %50’den fazlası cep telefonlarından gelmektedir, web siteniz mobil uyumlu değilse arama sıralamanız kötü şekilde etkilenmektedir.

Başarılı bir Teknik SEO aşağıda yer alan maddeler ile kontrol edilebilir.

 • Robot.txt dosyaları mevcut ve uyumlu olmalı
 • Hatalı link olmamalı
 • Yinelenen içerik olmamalı
 • Yapılandırılmış veri işaretlemeleri yer almalı
 • Güçlü bir XML haritası olmalı

7. Yerel SEO

Google ve diğer arama motorları günümüzde bir kullanıcının konumuyla alakalı sonuçları görüntülemektedir. Örneğin, arama motorlarında  “donanım mağazaları” için arama yaparsanız, size en yakın donanım mağazalarını karşınıza getirmektedir.

Yerel SEO kampanyaları, işletmenizin coğrafi olarak size yakın olan kullanıcılara görünür olmasına yardımcı olabilmektedir. Restoranlar ve kuaförler gibi gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler için yerel SEO, potansiyel müşterilere kendilerini daha görünür kılmak için hayati bir araçtır.

Yerelleştirilmiş arama sonuçlarının iki bölümü vardır. Birincisi, Google’ın Google My Business profillerinden aldığı harita tabanlı sonuçları ifade eden “yerel paket” bölümüdür. İkincisi ise normal bağlantı tabanlı sonuçlara benzeyen yerelleştirilmiş organik arama sonuçlarıdır. İşletmelerin, kendilerini en üst sıralarda görebilmesi için bu alanların her ikisine de odaklanması gerekir.

Yukarıda yer alan adan adımların başarılı bir şekilde uygulanması web sitenizin daha verimli ve daha fazla sayıda organik arama alarak üst sıralarda görünmesi konusunda sizlere fayda sağlayacaktır.

Ceon Metrics ailesi olarak işletmenize SEO danışmanlığı konusunda tecrübeli kadromuz ile birlikte profesyonel şekilde destek oluyoruz. Marka ve bütçenize uygun stratejilerle işletmenizi arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkarmayı amaçlıyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.