google reklamları
 • 12 Eylül 2022
 • admin
 • 0

Google reklamları, dünyanın en geniş reklam networküne sahip Google’ın internet reklamcılığı programıdır. Google reklamları, markalar için dijital pazarlama sektöründe en önemli araçlardan biridir. Geniş network ağına sahip olan Adwords sizi çok daha geniş kitlelere tanıtarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayabilmektedir.

Google Reklamları Çalışma Yöntemi 

Kişi bir ürün ya da hizmet ile ilgili arama yaparken organik arama sonuçlarında birlikte Google ads reklamları da gösterilmektedir. Kişi eğer bu reklama tıklarsa Google markadan reklam ücretlendirmesi almaktadır. Buna Tıklama Başına Maliyet  (TBM) (CPC) denilmektedir. Ancak reklamın görüntülenmesinden herhangi bir ücret alınmaz.

Adwords reklamlarında açık artırma sistemi uygulanmaktadır. Aynı kelime aramasında reklam almak isteyen markaların reklamları adwords sisteminde açık artırmaya girer ve kazanan markanın reklamı gösterilir.

Açık artırmada yer alan reklamlar belirli kriterlere göre Google tarafından değerlendirilmektedir. Kalite skoru olarak da adlandırılan bu kriterlerin CPC ile çarpımı sonucu sizin reklam sıranız belirlenir.

Başlıca kriterler şunlardır:

 • CTR oranı: Reklamın aranan kelimeler ile paralellik oranı
 • Kelime soru: Kullanılan her kelime 1-10 arası puan ile değerlendirilmektedir.
 • Reklam İlgi Düzeyi: Reklam ile kullanılan metin arasındaki ilişki
 • Açılış Sayfası: Açılış sayfasının kalitesi 

Yukarıdaki kriterlerde, kullanılan kelime önemli bir yer tutmaktadır. Reklam metninde kullanılan anahtar kelime kullanımı reklamın başarısını ciddi oranda etkilemektedir. Bu nedenle doğru anahtar kelime araştırması yapılması gerekir. Anahtar kelime analizi ile reklamlarınız üst sıralarda yer bulabilmektedir.

Google Reklam Modelleri

Google Ads farklı Google reklam modelleri ile farklı sektörden marka ve kullanıcıların beklentilerini karşılayabilmektedir. 

     1. Arama Ağı Reklamları

Google arama ağı reklamları, markanın reklamı için kullanılan metindeki anahtar kelime ile web sitenizi arama motorlarında üst sıralarda görünmesi ilkesine dayanır.  En sık kullanılan reklam yöntemlerinden biridir.

 

     2. Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları, web sitenizdeki ürün ve hizmetleri hedef kitlenizdeki müşteri ile buluşturan reklamlardır. Çoğunlukla e-ticaret sitelerinin kullanıldığı bu reklam modelinde ürün ya da hizmetin görseli, açıklaması, fiyatı vb. özellikleri Google’ın alışveriş sekmesinde yayımlanır.

 

     3. Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü reklamlar, markanızın görsel olarak web siteleri, mobil uygulama gibi alanlarda reklamının yapılmasını sağlamaktadır.

 

     4. Video Reklamları

Youtube gibi milyarlarca insanın erişim sağladığı videolarda markanızın reklamı videonun farklı kesitlerinde yer alarak kullanıcılara ulaşabilmektedir.

 

     5. Remarketing Pazarlama

Remarketing reklamları daha önce markanızın ürün ya da hizmetinden satın almış kullanıcılara ulaşarak kendinizi tekrar hatırlatmanız amaçlanır. Bu şekilde aynı zamanda kalıcı müşteri oluşturmanız da sağlanabilmektedir.

 

Google Nasıl Reklam Veririm?

Google Ads ile reklam verirken reklam modellerine göre kullanılacak yöntemler de değişebilmektedir. Yukarıda belirtilen her model için farklı yollar izlenebilmektedir. Kişi ya da firmalar bunu kendileri yapabileceği gibi daha profesyonel kişi ya da kurumlar ile çalışabilmektedir. Özellikle Google ads kullanımında profesyonel yardım ile markanızı hedef kitlenize ulaştırma, faturalama, kampanya takibi, güncellenmesi, reklam ayarlarının yapılması, analiz gibi birçok başlığın altının doğru şekilde doldurulması sağlanabilmektedir.

Google Ads ile başarılı sonuçlar elde etmek için adımların doğru ve bilinçli bir şekilde atılması önemlidir. Bu nedenle hedefinizi, bütçenizi ve değerlendirmenizi doğru şekilde yapmalısınız.

 

     1. Adım Doğru Hedef Belirleme 

Google Ads üzerinden vereceğiniz reklamlarda doğru hedef belirleme ile hedef kitlenize daha hızlı ve kolay ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Hedefleme özelliği ile reklamlarınıza dönüş oranı o kadar yüksek olacaktır.

Kelime: Anahtar kelime hedeflemesi ile kullanılan kelimelerin reklam ve içerik ile uyumlu olmasıyla reklamlarınızı yönetebilmeniz.

Demografik yapı: Markanıza uygun yaş, lokasyon, cinsiyet gibi özellikleri özelleştirerek hedef kitlenizi belirlemeniz.

Cihaz: Reklamınızın farklı cihazlarda (telefon, tablet, PC) görüntülenebilmesi

Zamanlama: Reklamınızın gösterileceği zaman aralığını ve sıklığını belirlemeniz.

 

     2. Bütçe

Google ads kullanımında bütçeniz ne olursa olsun reklam verebilirsiniz. Bütçe kontrolünü sağlayarak kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu da maliyet kontrolü için önemlidir.

 

     3. Değerlendirme

Reklamınızın girdiği etkileşim sayısı, geri dönüşler, satış oranlarına etkisi gibi birçok başlıkta detaylı olarak değerlendirme imkânı sunmaktadır. Özellikle geleneksel pazarlamaya oranla dijital pazarlama analiz ve değerlendirmede oldukça objektif sonuçlar sunabilmektedir. Bu analizler sonucunda reklamlarınız ile ilgili gerekli düzenleme ya da işlemlere karar verebilirsiniz.

Google reklamları;

 • Dijital pazarlama ile markanızı geniş kitlelere hızlı ve tekili bir şekilde tanıtmaya,
 • Marka değerinizi artırmaya,
 • Hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşmaya,
 • Kısa sürede ve vadede web sitenizdeki ziyaretçi sayısını artırmaya,
 • Kar oranını yükseltmeye,
 • Rakiplerinizin önüne geçmenize büyük katkı sağlayabilmektedir.

Google ads markanızın geleceği ve karlılığı açısından günümüzde çok etkili bir araçtır. Ancak profesyonel olarak yapılması ile daha yüksek verim alabilmeniz mümkündür. Bunun aksinde zaman ve maliyet olarak zarara uğrayıp başarısız sonuçlar almanız yüksek olasılıklıdır. 

CEON Metrics ekibimiz Google ads kullanımında profesyonel yaklaşımı ile başarılı sonuçlar almanıza yardımcı oluyoruz. Markanıza ve bütçenize uygun planlama ile doğru adımlar ile markanızı daha ileriye taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.