dijital ajans
  • 26 Eylül 2022
  • admin
  • 0

Dijital ajans, internet üzerinden birçok alanda yürütülen tüm dijital pazarlama ve tanıtım süreçlerini yürüten, yöneten ajanstır. Dijital ajans, teknoloji çağında hızla geleneksel reklam ajanslarının yerini almaya başlamıştır. Dijital pazarlama, dijital reklam, dijital iletişim ajansı olarak da farklı şekillerde adlandırılabilmektedir.

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Dijital ajans, markanın ürün ya da hizmetinin tasarımından pazarlamasına, reklamından web sitesine kadar birçok farklı dijital pazarlama alanında hizmet vermektedir. 

Bir dijital ajansın yaptığı başlıca işler şunlardır:

Marka Kimliği: Günümüzde sürdürülebilir ve profesyonel çalışma ortamı açısından kurumsal kimliğe sahip olması önemlidir. Kurumsal kimlik oluşturmak ise oldukça hassas ve zorlu bir süreçtir. Markanızı doğru yansıtacak, değer katacak, gelişimine destek olacak ve müşteriye karşı doğru bir imaj çizecek kurumsal kimlik oluşturma sürecinde dijital ajans profesyonel olarak destek verebilmektedir. İyi bir çalışma sonucunda oldukça kurumsal ve olumlu bir imaja sahip bir marka kimliği elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Logo tasarımı gibi hizmetleri de marka kimliği oluşturma hizmeti altında yapılabilmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Web sitenizin arama motorlarına üst sıralarda yer almasını (SERP) sağlayarak organik trafik oluşturup nitelikli ziyaretçi kazanmanızı sağlayan çalışmalara SEO denir. SEO hizmeti dijital dünyada potansiyel müşterilerinize hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlayarak rakiplerinizin önünde olmanızı sağlayabilmektedir. Yine içerik üretme, blog yazma gibi işler de SEO çalışmaları kapsamında yürütülmektedir.

Web Yazılım: Kurum ya da firmaların sektörüne, hizmetine, ürününe göre farklı yazılım ihtiyaçları olabilmektedir. Dijital ajans da firmanın web yazılım ihtiyacına cevap vererek ihtiyacı olan yazılımı sunabilmektedir.

Web Sitesi Tasarımı: Web sitesi bir markanın mağazası, ofisi, müşteriye açılan ilk kapısıdır. Bu nedenle iyi bir izlenim için profesyonel olarak tasarlanmış, firmaya uygun bir web sitesi kurumsal bir imaj için olmazsa olmazlar arasındadır. Dijital ajans talebinize ve ihtiyaca uygun web sitesi tasarlayarak markanızı müşterilerinize en iyi şekilde sunabilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı: Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz sosyal medya uzmanı, markanızı sosyal platformlarda en iyi şekilde tanıtmanıza yardımcı olacak sosyal medya yönetimi yapan kişilerdir. Dijital ajans sosyal medya danışmanlığı hizmeti ile farklı sosyal medya platformlarında ürün yada hizmetinizi daha geniş kitlelere doğru bir şekilde ulaştırmanızı sağlayabilmektedir.  

Reklam: Reklam pazarlamanın olmazsa olmaz parçalarından biridir. Geleneksel reklam yerine günümüzde dijital ortamdaki reklamlar daha fazla talep görmektedir. Dijital ajans da farklı reklam yöntemleri ile markanızı daha fazla kişiye ulaştırmanıza yardımcı olabilmektedir.

Bunun yanında e-ticaret sitenizde satışlarınızı artıracak çalışma ve stratejiler de sundukları hizmetler arasındadır.

Dijital Ajans Nasıl Seçilir?

Teknolojinin hızla ilerlediği ve rekabetin dijital dünyaya kaydığı, markaların sürdürülebilirliğinin ve geleceğinin daha çok internet ortamındaki platformlarında varlıkları ile doğru orantılı olması dijital reklam ajansları ile çalışmanın önemini göstermektedir.

Dijital ajans ile çalışmak markanıza;

  • Markanızın sürdürülebilir olması, değer katması
  • Kar oranının artması,
  • Rakiplerinin önüne geçmeniz, 
  • Başarılı bir kurumsal kimlik,
  • Daha az maliyete daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma,

Yapılan çalışmaların geri dönüşlerinin objektif verilerle değerlendirilmesi gibi bir birçok fayda sağlayacaktır. Ancak bunun için doğru bir dijital ajans ile çalışmanız gerekir. Çünkü aksi durumda sadece zaman ve maliyet kayıplarına yol açmaz aynı zamanda markanızın imajına ciddi zarar verebilmektedir.

Markanız için dijital ajans seçerken başlıca dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  1. İhtiyaçlarınızı belirleyin: İlk adımınız ihtiyaçlarınızı belirlemek olmalı. Markanızın, firmanızın neye ihtiyacı var ise ona uygun bir arayışa girebilirsiniz. Sonuç olarak size ihtiyacınızı sunacak bir dijital ajans ile çalışmanız istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır. Ancak ihtiyaç belirlemede sorun yaşıyorsanız diğer kriterlere de bakarak uygun ajansı seçebilirsiniz ve seçtiğiniz ajansınız ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemede size yardımcı olacaktır.

        2. Dijital Ajansın Web Sitesi, Uygulamaları: Çalışacağınız ajansı araştırırken web siteleri farkında olmadan size yol gösterecektir. Çünkü kendi web sitelerinin özellikleri size verecekleri hizmet hakkında ciddi ipuçları verecektir.

        3.  Fiyata Odaklanmayın: Her firmanın ayırdığı bir bütçe olsa da fiyata çok odaklanmak yanlış seçimler yapmanıza neden olacaktır. Unutmayın ki piyasanın çok altında verilen fiyatlardan da genel olarak alacağınız sonuçlar çok tatmin edici olmayabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki başarılı bir ajans ile çalışmak verdiğinizin kat kat fazlasının size gelmesini sağlayabilmektedir.

        4. Ekipleri Alanında Uzman Olmalı: Dijital ajans hizmeti bir ekip çalışmasıdır. Bu nedenle bu ekipte çalışan kişilerin alanında uzman olması işin niteliğinin de ciddi oranda etkileyecektir.

         5. Referans Olan Kurumlar: Çalışacağınız ajansı ile daha önce çalışmış referans firmalar da önemlidir. Gerek duyarsanız bu firmalar ile iletişime geçerek doğruluk ve memnuniyet ile ilgili daha gerçekçi bilgiler alabilirsiniz. Bununla birlikte firmanıza benzer firmalarla çalışması bir artı olsa da önemli olan ajansın çalışma prensibidir. Sonuç olarak profesyonel çalışma prensibine sahip bir ajans hangi sektörden olursa olsun çalışmalarında çoğunlukla başarılı sonuçlar alacaktır.

         6. İletişim: Bu çok önemli bir kriterdir. Çünkü çalışmaya karar verdiğinizde sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz ve bunun sürekliliğini sağlamanız gerekir. Başta sık olan görüşmeler giderek seyrekleşiyorsa, sorularınıza cevap veya muhatap bulamamaya başlarsanız, ihtiyacınız olduğunda ya da problem durumunda hızlı çözümler sunulmazsa bu yanlış bir iş ortağı seçtiğiniz anlamına gelir. Çünkü düzenli görüşmeler, performans takibi ve raporlaması, ihtiyaçlarınıza hızlı geri dönüşler verebilen bir dijital ajans istediğini sonucu almanıza yardımcı olabilmektedir.

Bunların yanında; Google ile iş ortağı olup olmadığı, gerektiğinde Google ile iletişime geçip geçemeyeceği hakkında da bilgi almalısınız.

CEON Metrics olarak profesyonel bakış açımız ile birlikte iş ortağınız olup markanızı istediğiniz noktaya ulaştırmanızda yardımcı oluyoruz. Uzman ekibimiz ile ihtiyaçlarınızı anlayıp uygun çözümler sunarak doğru adımlar atmanıza, başarılı sonuçlar almanıza destek oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.